Dítě? Největší zkouška vztahu!

Jste mladí, zamilovaní a toužíte po rodině, to je naprosto běžná situace, kterou zažívá mnoho párů. Jen si dejte pozor na to, abyste si příchod potomka do vaší rodiny příliš neromantizovali, nereálná očekávání mohou vést k hlubokému zklamání a následným rozporům ve vašem vztahu. Pokud jste stále zamilovaní a hádky nemají ve vašem vztahu místo, s příchodem potomka se to může snadno změnit.

První měsíce jsou pro oba rodiče extrémně náročné, pro novopečenou maminku mnohem více. Novorozenec vyžaduje téměř nepřetržitou péči a pozornost, pokud jste si doteď dělili péči o domácnost rovným dílem, nyní bude většina práce na partnerovi. Kojení, přebalování, uspávání a jiná péče zabere ženě většinu času.

novorozenec v náruči

Váš partnerský život bude nějakou dobu omezen na chvilky, kdy se vám povede dítě uspat a nevzbudit. Je možné, že partner bude žárlit, protože na jednou bude pro ženu na prvním místě dítě a jeho potřeby, ne on. Důležité je si uvědomit, že nic netrvá věčně. Pokud budete mít hlídání pro svého potomka, budete mít zpět i své romantické chvilky.

Ty však může zhatit nekonečná únava. Ano, malé děti hodně spí, ale ne několik hodin v kuse. A pokud vašeho drobečka bude trápit kolika nebo rostoucí zuby, možná bude po nocích více plakat než spát. A únava dobrým vztahům nepřeje. Po probdělé noci se může stát, že vám bude vadit i to, jak vás partner pozdraví po příchodu z práce. Není to snadné období, ale opět vás zachrání rodičovská mantra: „Nic netrvá věčně.“

mladá rodina na posteli

A když bez větších hádek zvládnete nedostatek času, změnu priorit i nedostatek spánku, stále nemáte vyhráno. Mnoho rodičů překvapí finanční náročnost takového dítěte. Pro začátek je to celá výbava pro novorozence, včetně postýlky, kočárku a autosedačky, která se může vyšplhat i na desítky tisíc. Potom budou následovat sice drobnější, ale zato časté a opakované výdaje: za plenky, za oblečení, za boty, za hygienické potřeby, výlety, sportovní aktivity, výbava do školky, výbava do školy… Pro mnoho párů je to neočekáváná finanční zátěž a dochází k hádkám, často i proto, že žena má na rodičovské velmi omezený příjem.  Ano, je to krásné založit rodinu a vychovávat budoucí generaci, ale nepropadněte hned na začátku romantickým představám jako z reklamy. Realita je trochu jiná a když budete připraveni na nejhorší, můžete už být jenom mile překvapeni.