Měření ve strojírenství

Potřebná záležitost

Když něco vyrábíme, tak jako první bychom si měli změřit polotovar, protože kdyby se ukázalo, že nemá předpokládané hodnoty, z kterých vycházíme, tak výsledek nedopadne moc podle očekávání. Samozřejmě mnohdy měříme i pro samotné výrobě, abychom věděli, jak na tom výrobek je. Vždy je nutné zvolit vhodné měřidlo, aby daný rozměr http://www.gastronadoby.cz/database/Rozmery_GN.pdf či geometrická tolerance šla změřit, a to s dostatečnou přesností, protože je rozdíl, když doma v dílně vyrábíme třeba poličku a když ve firmě potřebujeme dosáhnut tolerance s přesností na mikrometry, takže kromě vhodných strojů s nástroji musíme zvolit vhodná měřidla.

pasametr s budíkem

Nakupujte ověřené výrobky a dbejte na jejich pravidelnou kontrolou a kalibraci, protože se může stát, že Vám měření nevychází kvůli chybě měřidla. Kvalitní produkt sice neví stojí, ale když jej budeme dobře používat a skladovat, tak nám budou sloužit opravdu dlouho dobu bez nějakých potíží.

Měrky

Kromě měřidel, s kterými se hýbe, abychom naměřili potřebný rozměr máme v tomto oboru také jednu speciální věc, a to jsou Základní měrky, které jistě také znáte pod pojmem Johansonky. Mají tvar destiček a prodávají se v celých sadách. Typicky jsou umístěny v otevírací dřevěné krabičce. Potvrzuje to důvod, že potřebujeme měřit různé rozměry, takže v praxi je zapotřebí právě celá sada.

mikrometr v krabičce

Co když se daný rozměr v ní nenachází? To není žádný problém, protože se dají na sebe skládat. Tyto destičky se vyrábí v opravdu vysoké přesnosti a prochází technologickými procesy, aby si je zachovali. Správně bychom je měli vždy očistit hadříkem, aby byli stále jako nové, protože se nám můžou potit ruce, a to má na ně negativní vliv. Využijeme je třeba u pasametru, kdy si nejprve musíme nastavit potřebný rozměr, výchylku na budíku a potom už vkládáme mezi dotyky potřebné součástky, takže práce potom už jde hezky od ruky.