Na co máme peníze?

Kdybychom se zeptali, na co máme peníze, kohokoliv z lidí z aspoň trochu civilizované společnosti, to abychom měli jistotu, že skutečně nejde o nějakého divocha žijícího odloučeně od civilizace, který skutečně nikdy v životě peníze vidět nemusel, a tudíž je ani nezná, určitě bychom se dočkali odpovědi, že peníze máme přece proto, abychom si za ně mohli koupit to, o co máme zájem. A dá se říci, že je to pravda, jakkoliv to samozřejmě není všechno. Peníze sice potřebujeme na nákupy, jenže omezovat se ve vysvětlení jejich funkce pouze na toto by bylo přece jenom málo.

tři pesos

Peníze nám sice slouží k tomu, abychom si za ně pořizovali zboží nebo zajišťovali poskytování služeb, jenže to samozřejmě není vše. Funkce peněz hypotekybezregistru.cz jsou přece jenom rozmanitější. Což zjistí každý nejpozději ve chvíli, kdy mu začnou docházet.

Peníze se totiž nemusí hned po získání rovnou utrácet. Tyto nám slouží i k tomu, abychom si mohli spořit. A i takové spoření je důležité. Protože kdo by utrácel všechny nabyté peníze hned po jejich získání, riskoval by, že se mu v dobrých časech povede skvěle a bude utrácet i za kdejakou zbytečnou hloupost, jenže když potom příjmy poklesnou nebo z nějakého důvodu vzrostou výdaje, nastane komplikovaná a jen těžko řešitelná, případně dokonce neřešitelná situace.

staré peníze

I když je pravda, že ani takové spoření nemusí být právě nejlepší nápad. A to v situaci, kdy panuje velká inflace, která takové naspořené peníze znehodnocuje, a kdy současně nejsou k dispozici spořicí nástroje, které by dokázaly svým úročením onu inflaci kompenzovat.

A pak jsou peníze samozřejmě i něčím, bez čeho by prakticky nemohla existovat ani ekonomika. Kdyby tu nebyly, nemohly by probíhat obchodní transakce a nikdo by tak nikomu nic jenom tak nedal. A museli bychom tak oželet skoro vše, včetně toho, bez čeho bychom se nedokázali jako lidé obejít.