Proč je důležité mít zábradlí na schody

Po schodech chodí naprostá většina z nás každý den, ať už doma či v zaměstnání. Zvykli jsme si na ně tak, že je již prakticky nevnímáme. Tomu napomáhá i fakt, že si již v mládí vytvoříme svalovou paměť, která nám umožňuje je překonávat, aniž bychom na to museli příliš myslet.

Není tedy divu, že jim nevěnujeme příliš pozornosti a nevšímáme si ani, kolik variant existuje. Každá sice může vyžadovat svůj speciální přístup, avšak většina z nás tomu skutečně žádnou větší pozornost nevěnuje, ať už jdeme po klasických schodech, těch točitých, nebo se vezeme na eskalátorech.

schodiste2

Proto není nejspíš překvapením, že si neuvědomujeme, jak důležitou součástí je zde zábradlí na schody. Přitom se bez něj dnes prakticky žádné schodiště neobejde. A to samozřejmě z dobrého důvodu. Koneckonců, má hned několik důležitých funkcí.

Tou první a bezesporu nejdůležitější je zajištění bezpečnosti osob, které dané schodiště používají. Jakkoliv bezpečně se na něm totiž cítíme, a jakkoliv máme chůzi po něm nacvičenou, stačí jediný špatný krok a neštěstí je na světě.

A právě zábradlí může zabránit těm nejhorším následkům. Stačí totiž, když se jej člověk zachytí, a může tak snadno odvrátit hrozící pád. A to je něco, co je skutečně velmi důležité.

schodiste3

Avšak ačkoliv je toto zdaleka nejdůležitější úkol, který zábradlí má, není rozhodně jediný. Tím dalším je poskytovat lidem oporu. To ocení zejména ti, kteří mají z nějakého důvodu sníženou schopnost pohybu. Ale i zdravý člověk jej rád využije, pokud stoupá například do pátého poschodí bez výtahu.

No a v neposlední řadě dotváří celkový vzhled. To je patrné především ve starých budovách. Stačí se jen podívat na nejrůznější hrady a zámky, aby bylo jasné, jak dalece může pomoci k celkovému estetickému dojmu.

To vše však může splňovat jen tehdy, pokud je skutečně dobře postavené. Proto bychom jej neměli zanedbávat. Koneckonců, může nám jednou zachránit i život.